Yeşilova Höyüğü Kazılarında Bulunan 5 Bin Yıllık İskelet

İzmir’in en eski yerleşim yerlerinden Yeşilova Höyüğü kazılarında keşfedilen 5 bin yıllık iskelete ait şakak kemiğinden DNA örneği çıkarıldı. Yapılan bu keşif ile DNA örneğinin alındığı insan ve o zamanki yaşadığı toplum hakkında bilgilerimizin artırılması amaçlanıyor.

Yeşilova Höyüğü kazılarındaki bu keşif ne anlama geliyor?

Şakak kemiği parçası DNA‘sının incelenmesi amacıyla geçtiğimiz senelerde Boston Üniversitesine gönderildi. Araştırmacılar inceleme sonucunda kemik parçasından DNA’yı saptamayı başarmışlar.

Yapılan bu keşif sayesinde; 5 bin yıl önceki insanın göz renginden tutunda boyuna ve hangi hastalıklara yakalanmış olduğuna kadar tüm bilgilerine ulaşabileceğiz. Bu zaman diliminde yaşayan insan topluluklarının Avrupalı kökenli mi yoksa Anadolu kökenli mi olduklarını öğrenebileceğiz.

Yeşilova Höyüğü’nde her geçen gün yeni bulgulara ulaşılıyor

İzmir‘deki 8 bin 500 yıllık tarihi yerleşim yeri olan Yeşilova Höyüğü kazılarında her geçen gün önemli bulgulara da ulaşılmaktadır.

Aşağıdaki videoda gösterildiği gibi Bornova Belediyesi’nce desteklenen kazılarda deneysel arkeoloji uygulamasıyla cilalı taş devri canlandırılarak çocuklara kazı yaptırılıp arkeoloji bilinci aşılanması hedeflenmektedir.

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir