Rahibe Fizan: Hobi Tavukçuluğunun Parlayan Yıldızı

Tüyleriyle dikkat çeken Rahibe Fizan cinsi, hobi tavukçuluğunun son zamanlarda parlayan yıldızı konumunda.

Hobi tavuk yetiştiriciliği son dönemde yaygınlaşırken, rahibe fizan cinsi tavuk, gövdesini kaplayan siyah ve kafasındaki beyaz tüylerle dikkat çekiyor.

Kümeslerinde onları görmek için gelen ziyaretçiler ilk görüşte çok etkileniyorlar. Etkilendikleri şey ise bu tavukların siyah ve beyaz oluşu, tepe görünümünün çok farklı bir görünüme sahip oluşu ve siyah tüylerin içinde hiç beyaz tüyün, beyaz tüylerin içinde de hiç siyah tüyün olmayışı. Bu tavukların aynı zamanda çok sakin bir mizaçları var.

Rahibe Fizan üremesi zor bir cins

Bakım şartlarına göre yılda 100 ila 150 yumurta yapabiliyor. Tepeli ırklarda eşleme ile ilgili sorunlardan dolayı  üretim biraz zor. Normal ırklardan ortalama 150 yumurtanın sadece %20’sini yetişkin hale getirebiliyorsunuz.

Türkiye’de rahibe fizanın 2 kökeni bulunmaktadır. Biri Hollanda rahibe fizanı, diğeri de İngiltere.

Rahibe fizanın tavuk ve horoz çiftinin fiyatı 1.000 ₺’ye kadar çıkabiliyor

Kökeni İngiltere olan rahibe fizanlar daha büyük ve yumurta sayıları daha fazladır. Hollanda kökenli olan ise kısa bacak olarak bilinen cinstir. Rahibe fizanın tavuk ve horoz çiftinin fiyatı bin liraya kadar çıkabilmektedir.

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir