Göbeklitepe için Hatıra Amaçlı Avro Basıldı

İnsanlık tarihinin yeniden yazılmasına yol açabilecek, Antik Mısır zamanında yapılan piramitlerden bile çok daha eski olduğu düşünülen Göbeklitepe ören yeri için, hatıra ve turizm amacıyla kağıt avro banknotları basıldı. Göbeklitepe eurolarının  (avro) turizm amacıyla kullanılması planlanmakta.

Türkiye’de 2019 Yılı Göbeklitepe Yılı İlan edildi

Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe’nin kültürel olarak daha etkin tanıtımının yapılması amacıyla Türkiye’de 2019 ‘Göbeklitepe Yılı‘ olarak kabul edilmişti. Bu doğrultuda – Madalya ve eski para bilimiyle uğraşan – Nümismat Özgür Honça ve ekibi İbrahim Gölgeli, Christian Petermann ile beraber yürüttükleri uğraşlar sonucunda Avrupa Merkez Bankasının turizm amacıyla para basma lisansı verdiği kuruluşta gerçek euro (avro) ölçülerinde hatıra parası bastırdı.

Avro (Euro) kağıt parası üzerinde Göbeklitepe resmi yer alıyor

Hatıra ve turizm amaçlı kullanılacak bu avronun üzerinde Göbeklitepe resmi bulunmaktadır. Parayla hiçbir şekilde alışveriş yapılamaması için ‘0 (sıfır)‘ ibaresi yer alıyor.

İlginizi çekebilecek Göbeklitepe ile ilgili diğer konular

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir