Bilim insanları fotosentez yapabilen bir deniz hayvanı keşfettiler

Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinde bulunan Rutgers Üniversitesi bilim insanları yeni keşifte bulundular. Bilimsel adı “Elysia chlorotica” olan kabuksuz deniz salyangozunun fotosentez yaptığı anlaşıldı.

Sadece bitkilere özgü olduğu bilinen, güneş enerjisinin kimyasal enerjiye dönüştürülmenin adı olan fotosentez olayının kabuksuz bir deniz hayvanı tarafından yapılıyor olması büyük bir heyecan yarattı.

Peki Elysia Chlorotica Nasıl Fotosentez Yapmaktadır?

Bu deniz salyangozu, kahverengi yosun türlerinden topladığı klorofil içeren plastid hücre organelleriyle fotosentez yapmaktadır. Kahverengi yosundan alınan milyonlarca plastid organeli, salyangozun mide bölgesinde dizilmekte sanki bir güneş paneli gibi davranmaktadır. Plastid organelleri, bitkiye ait hücre çekirdeğinden koparılmış olmalarına rağmen hayvan hücreleriyle fototosentez işlevini yerine getirmektedirler.

Araştırmaya liderlik yapan Prof. Debashish Bhattacharya, bugüne kadar bitkiler gibi fotosentezle enerji üreten hiçbir hayvan türüne rastlanmadığının altını çizdi. Yapılan bu keşif ile yapay fotosentez sorununu da gündeme gelmiş oldu. Bhattacharya, “Salyangozun izole plastidleri bitki hücresinden bağımsız olarak karbon üretmek için nasıl kullandığını anlayabilirsek insanoğlu da izole plastidleri kullanarak yeşil makineler yaparak biyo-enerji üretebilir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Yapılmış olan bu araştırmanın sonuçları “Molecular Biology and Evolution” dergisinde yayımlanmıştır.

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir