Kısaca: 23 Nisan

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi bayramlarındandır.

Ayrıca bu tarih, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve KKTC’nin yanı sıra Kosova Cumhuriyeti’nde  23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı olarak da kutlanılır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve 1. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk bu günü tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir.

23 Nisan 1920 tarihinde ne ilan edildi?

Bu tarih, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğinin ilan edildiği tarihtir.

Büyük lider Atatürk için çocuklar milletin geleceğidir. Çocuklara duyduğu sarsılmaz güvenin ve sevginin simgesi olarak, milli bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir.

Atatürk bu gün için söyle demektedir:

“Tüm dünya bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Sadece bir kuvvet vardır. O da milli egemenliktir. Sadece bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”

0

23 Nisan Göbeklitepe Konseri büyük ilgi gördü

Dünyanın ve Türkiye’ni ilgisini Göbeklitepe’ye daha fazla çekmek adına kazı bölgesinde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı dolayısıyla Göbeklitepe özel konseri düzenlenmiştir. 2019 yılının Göbeklitepe Yılı olarak ilan edilmesiyle yurt içi ve yurt...

0

23 Nisan ELO Satranç Turnuvası Şampiyonlarına Çeyrek Altın

Aydın iline bağlı İncirliova Belediyesi’nce, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 98 yıldönümü amacıyla ’23 Nisan ELO Satranç Turnuvası’ düzenlendi. İncirliova Belediyesi’nce 21-22 Nisan 2018 tarihinde bir turnuva düzenlendi İncirliova...