Zebralar ve Merak Edilen Yaşam Öyküleri

Afrika kıtası denince akla gelen ilk hayvanlardan birisi de Zebralardır. Zebralar çoğunlukla gizlenecek fazla yer olmadığı için açık otlaklarda yaşamaktadır. Bu nedenle hayatta kalabilmek için çok hızlı hareket etmek zorundadırlar. Zebraların tüm vücut yapıları bu ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yaratılmıştır.

Zebraların çizgileri birbirine benzemez

Zebraların bacakları çok uzundur, güçlü kasları ve geniş bir alana sahip olan akciğerleri vardır. Bu yüzden hiç yorulmadan ve yavaşlamadan çok uzun mesafeleri koşabilirler.

Zebraların kemikleri de hafif olmasına karşın oldukça güçlüdür.  Her insanın kendine özgü parmak izinin olması gibi her zebranın çizgilerinin de kendine özgüdür.

Zebralar koku duygularını kullanarak suyun yerini bulurlar

Ayrıca zebralar sık sık su içme isterler. Suyun olmadığı bölgelerde ise koku duyularını kullanarak çukur açacak bir yer bulurlar ve temiz suyu çıkarırlar.

Zebra yavruları tehlike anında sürünün içerisinde korunur

Zebraların ortalama boy uzunlukları 1 – 2 metre arasında değişiklik gösterir. Herhangi bir tehlike anında yetişkin zebralar, sürüdeki yavruları koruyabilmek için onları sürünün içerisine zorlarlar. Tüm zebra sürüsü koşarken yavrular daima kalabalığın iç kısmında kalır ve daha iyi korunmak için annelerine yakın hareket dururlar.

Aşağıdaki videoda nehrin karşına geçmek isteyen zebra sürüsünün hikayesi anlatılmaktadır.

İlginizi çekebilecek içerikler

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir