Zebralar ve Merak Edilen Yaşam Öyküleri

Afrika kıtası denince akla gelen ilk hayvanlardan birisi de Zebralardır. Genellikle sosyal hayvanlar olan zebralar küçük haremler veya büyük sürüler şeklinde bir yaşam sürerler.

Zebralar çoğunlukla gizlenecek fazla yer olmadığı için açık otlaklarda yaşamaktadır. Bu nedenle hayatta kalabilmek için çok hızlı hareket etmek zorundadırlar. Bu yüzden zebraların tüm vücut özellikleri bu ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde evrimleşmiştir.

Zebraların çizgileri birbirine benzemez

Zebraların bacakları çok uzundur, güçlü kasları ve geniş bir alana sahip olan akciğerleri vardır. Bu yüzden hiç yorulmadan ve yavaşlamadan çok uzun mesafeleri koşabilirler.

Zebraların kemikleri de hafif olmasına karşın oldukça güçlüdür. Her insanın kendine özgü parmak izinin olması gibi her zebranın çizgileri de kendine özgüdür.

Zebralar kaç yıl yaşar?

Zebraların yaşam süreleri 20 – 25 yıl arasında değişir.

Zebralar ne yer? Suyun yerini nasıl bulurlar?

OtAyrıca zebralar sık sık su içme isterler. Suyun olmadığı bölgelerde ise koku duyularını kullanarak çukur açacak bir yer bulurlar ve temiz suyu çıkarırlar.

Zebralarda gebelik süresi ne kadardır?

Zebralarda gebelik dönemi yaklaşık olarak 1 yıl kadardır. Yeni doğmuş yavru zebralar, doğumdan sonra annelerinin peşlerinden bir an bile olsa ayrılmazlar. Çoğunlukla her doğumda bir tane yavru dünyaya gelir.

Zebra yavruları tehlike anında sürünün içerisinde korunur

Zebraların ortalama boy uzunlukları 1 – 2 metre arasında değişiklik gösterir. Herhangi bir tehlike anında yetişkin zebralar, sürüdeki yavruları koruyabilmek için onları sürünün içerisine zorlarlar. Tüm zebra sürüsü koşarken yavrular daima kalabalığın iç kısmında kalır ve daha iyi korunmak için annelerine yakın hareket dururlar.

Aşağıdaki videoda nehrin karşına geçmek isteyen zebra sürüsünün hikayesi anlatılmaktadır.

İlginizi çekebilecek içerikler

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir