Safranbolu 400 Yıllık Gizli Tünelleri ile Göz Kamaştırıyor

Safranbolu’yu doğu, batı, kuzey, güney ve havadan izleyebilsek de, altıncı noktası olan yer altından da görebileceğinizi hiç aklınıza geldi mi? Safranbolu aynı zamanda altında manzarası olan, dört yüzyıllık tarihi tünellere sahip mucizeler şehridir.

Safranbolu Gizli Tünellerinin Keşfi

Selim Gültay’ın mihmandarlığında bu tarihi tünelleri keşfettik. Gözlerimize inanamadık; devasa bir buz dağı gibi gördüğümüz Safranbolu’nun neredeyse bir o kadar da yerin altında kökü varmış!

Şöyle bir düşünelim. 4 asır önce Avrupa‘daki en büyük kentlerin sokakları lağım pislikleri ile dolup taşarken klasik bir Türk kenti olan Safranbolu’da, modern bir altyapı ağının çoktan oluşturulduğunu görmek bizi sevindiriyor.

Tüneller Ne İşe Yarıyordu?

Atık su yerin altından özel bir yapı sistemi kurularak algunlara taşınmaktaydı. Günümüzde hala çalışan bu sistemin en ilginç özelliğiyse, tünellerde bulduğumuz üst üste dizilen üç algunda gizlidir. Hani hep anlatılır durur ya, abdest suyu ile lağım suyunun birbirine karıştırılmadan evden çıkarıldığı bir sistem bu.

Asıl Hazineler Safranbolu’da

Gömü arayan arkadaşlara hazine dolu bu tünelleri de görmelerini öneriyorum. Bakalım tarihi algunları karıştırdıklarında ne bulacaklar, ben bile merak ediyorum.

Alıntı: www.mehmetkutukcuoglu.com

İlgili içerik:

12 bin yıllık Dünyanın ilk tapınağı:  Göbeklitepe Tapınağı ile ilgili yazımız ilginizi çekebilir.

Savaş Uyar

Uzun yıllar oldu dünyaya geleli. Çok güneşler battı, çok kışlar geçti gözlerimi açtığımdan beri. Ama umutlarım hiç yok olmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir